Kull. Adı   Şifre :
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler
 
Uçuk
 
 
Deri ve mukoza membranları üzerinde içleri temiz sıvıyla dolu vezikül kümelerinin görülmesiyle karakterize bir viral enfeksiyon.

17/04/2008

Alt ve üst dudakların birleştiği yerde çıkan ufak yaradır. Kabuk bağlar. Ağız hareket edince, kabuk çatlayarak çok acı yapar. Dâhilî hastalıktan veya mikroptan hâsıl olur. Mikroba karşı iki gram gümüş nitrat, yâni cehennem taşı, yüz gram inbik suyunda eritilir. Bu eriyik renkli şişede ve karanlık yerde senelerce saklanabilir. Bir pamuğa veya tülbende birkaç damla damlatıp, bu yaş bez bir dakika kadar uçuk üstüne dokundurulur. İki üç gece yatarken bir kere yapılır. Uçuk tamâmen geçer. İlâcı çamaşıra damlatmamalıdır. Siyah leke yapar. Antibiotikli merhem sürmek de iyi gelmektedir. C ve B12 vitaminleri verilmesi faydalı olmaktadır.

Enfeksiyon sebebi: Herpes Simplex Hominis (HVH) isimli bir virüstür. Virüsün iki tipi vardır. Tip I genellikle dudaklarda ve gözde lezyon yapar; Tip II ise genellikle genital bölgede enfeksiyon meydana getirir. Enfeksiyon iki türlü meydana gelebilir.

A) Primer enfeksiyon: Burada hassas konağın virüsle direkt teması söz konusudur. Genellikle pek belirti vermez ama bâzan yerel deri ve mukoza lezyonlarıyla birlikte sistemik enfeksiyon meydana gelir. Yeni doğanlarda ve ağır beslenme bozukluğu olan bebeklerde ekseriya yerel cilt ve mukoza belirtileri olmaksızın öldürücü sistemik enfeksiyonlar meydana gelebilir.

B) Tekrarlayan enfeksiyonlar: Bu tekrarlamalar dış ortamdaki değişiklikler (meselâ; soğuk, ultraviyole ışınları) veya iç ortamdaki âdet hâli, yüksek ateş veya stresler gibi özel olmayan uyarıları tâkip eder. Bu tipte sistemik enfeksiyon olmaz, sâdece yerel lezyonlar vardır.

Deri ve mukoza belirtileri: Primer enfeksiyonda deri ve mukozalarda 2-3 hafta kalabilen veziküllerle birlikte sistemik enfeksiyon söz konusudur. Tekrarlayan enfeksiyonda ise deri ve mukozalarda eritemli bir taban üzerinde ince duvarlı vezikül kümeleri vardır. Bunlar yırtılır, kabuklanır ve 7-10 günde iyileşirler. Sık sık tekrar etmezse yerlerinde iz kalmaz.

Çocuklarda genellikle mukoza ile derinin birleşme yerlerinde lezyon görülür. En sık tutulan bölgeler, dudak kanserinin en sık yerleştiği bölgelerdir.

Travmatik herpes: Derinin travmatik lezyonları her yerde bulunan herpesvirüsle kolayca enfekte olabilir. Çoğunlukla lenf yolları boyunca merkeze doğru yayılma olur ve bölge lenf düğümlerinin büyümesine ve aradaki zarar görmemiş deride dağınık veziküller hâsıl olmasına yol açar. Lezyonların iyileşmesi üç hafta sürebilir. Yerel travmanın olduğu yerde tekrarlamalar olabilir. Güreşçiler ve tıp personelindeki yüzey çiziklerinde de herpes enfeksiyonları yerleşebilir.

Genital lezyonlar: Herpesvirüsle genital enfeksiyonlar en sık ergenlik çağındakilerde ve gençlerde görülür. Genellikle Tip II virüsüne bağlı olup, cinsî temasla bulaşırlar. % 5 oranda da Tip I virüsüne bağlı olabilirler. Hastada her iki tip virüse karşı da antikor yoksa ateş, bölge lenf bezi şişmesi ve ağrılı idrar yapma gibi sistemik belirtiler olabilir. Yetişkin kadınlarda rahim boynu en sık yerleşme yeridir. Erkeklerde herpes vezikülleri veya ülserleri genellikle glans peniste, örten deride veya penisin alt bölümünde görülür.

Göz belirtileri: Primer veya tekrarlayan bir enfeksiyonun belirtileri olarak konjunktivit veya keratokonjunktivit meydana gelebilir. Konjunktiva kanlanmış ve şişmiş görülür, cerahatlı akıntı çok azdır veya yoktur. Primer enfeksiyonda kulak önü lenf düğümleri büyür ve duyarlı olur.

Diğer belirtiler: Ağız içi lezyonlar (aft, stomatit), herpetik ensefalit, ekzama herpeticum vs. gibi lezyonlar da herpes virüsüyle meydana gelebilir.

Teşhis: Teşhis aşağıdakilerden herhangi birisine dayandırılır.

a. Tipik bir klinik tablo,

b. Virüsün kültürle elde edilmesi,

c. Özel nötralizasyon yapan antikorların oluşması,

d. Kazıntı veya biyopsiyle elde edilen muâyene maddelerinde tipik hücrelerin veya histolojik değişmelerin gözlenmesi.

Tedâvi: Yeni doğanlardaki uçuk vak’alarında bebeklerin çoğuna bulaşmanın, enfekte doğum kanalından geçerken olduğuna inanılması, genital uçuk bulunan, doğumu yaklaşmış kadınlarda sezeryen yapılmalıdır. Antiviral bir ilâç olan Asiklovir, şiddetli vak’alarda ağızdan veya enfeksiyonla, hafif vak’alarda ise lokal tedâvilerde başarılı olmaktadır. Uçuk kremi şeklinde hazırlanan asiklovirli kremlerin kullanılması belirtilerin çabuk geçmesini sağlamakta ve nüksleri azaltmaktadır.

Ağız bakımı için ağız yıkanması, temizlik öngörülür. Ceepryn 1= 4000 veya zefiran 1= 1000 faydalı olabilir. Sıvı lidokain veya benzokain pastilleri gibi yerel analjezikler ağrıyı azaltıp çocuğun rahat yemesini sağlar. Dudak lezyonlarında calamine solüsyon veya carbami peroşid katılmış gliserin gibi kurutucu maddeler, faydalı antibiotikler yalnız sekonder bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır.

Yiyecek ve içeceklerin alımı çocuğun isteklerine uygun olarak kolaylaştırılır. Diğer besinleri yemeyen çocuk iyice soğutulmuş sıvılar veya yarı katı besinlerden faydalanır. Tekrarlanmalar çoğu defâ strese bağlıdır; bunlar tespit edilmeli ve tedâvi edilmelidir.

Uçuk Nedir?

Uçuk genellikle dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes simplex adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır.

Uçuk Ciddiye Alınması Gereken Bir Sağlık Sorunu mudur?

Yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun %80'inin yaşamları boyunca en az bir defa uçuk geçirdiğini göstermektedir. Günümüzde Türkiye'de her yıl 8 milyon kişinin uçuk nedeniyle sıkıntı ve acı çektiği tahmin edilmektedir.

Uçuğun Belirtileri ve Oluşum Evreleri Nelerdir?


 • Uçuk çıkacak bölgede 0-24 saat önceden gıdıklanma, karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir.
 • Bunu o bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Bu kabarcıklar konuşurken, gülerken, yiyip içerken acı ve ızdırap verir.
 • Kabarcıklar patlayarak ülserler oluşur ve bu dönemde uçuk cok ağrılıdır.
 • Zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.
 • Kabuklanma başladığında uçuk küçülmeye başlar.
 • İyileşme döneminde uçuk üstünde oluşan kabuk düşer, yerine kuru ve gergin bir doku oluşur.

  Uçuk Bulaşıcı mıdır? Nasıl Bulaşır?

  Uçuk, ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalarla ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır. Eğer uçuğa dokunulursa yüzün diğer bölümlerine, göze ve vücudun diğer bölgelerine (genital bölge gibi) de bulaştırılabilir.

  Dikkat ! Uçuk Bulaşıcıdır.

  Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin "Sevgi dolu" öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla farkedilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar (gingivostomatit) enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebilir. Tıbbi yayınlar arasında uçuklu bir kişiden bulaşan virüs sonucu yeni doğan ölümlerine ait vakalar vardır.

 • Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
 • Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçınılmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir.
 • Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir, yakın temastan kaçınılmalıdır.
 • Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.
 • Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırılır, aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur)

  Uçuk Neden Nükseder / Tekrarlar?


  Uçuğa neden olan Herpes simplex virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptıktan sonra o bölgeye yakın sinir düğümüne yerleşir ve uçuk oluşmasını tetikleyen faktörler devreye girene, yani vücudun zayıf düştüğü ana kadar orada kalır.

  Uçuk Oluşumunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?


 • Stres
 • Ateş, soğukalgınlığı, grip
 • Aşırı güneş ışınları ve ultraviyole ışınlar
 • Hormonal değişimler (hamilelik, adet dönemi)
 • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk
 • Dişe yapılan müdahaleler (diş çekimi dolgu vb.)
 • Diğer enfeksiyonlar
 • Aşırı alkol


  Uçuktan Nasıl Korunulur?

  Öncelikle uçuğun nüks etmesine sebep olan durumlardan sakınmak gerekir.

 • Strese bağlı olarak gelişiyor ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek.
 • Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak.
 • Güneş sebep oluyor ise; dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir.

  Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de nüksedebilir. Ön belirtiler (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla bir antiviral krem uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir.

  Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa veya sıklıkla uçuk geçiriyorsanız doktorunuzla görüşerek antiviral tabletlerden koruyucu olarak yararlanılabilinir.

  Uçuktan uzak kalabilmek için sağlıklı beslenmek de önemli. Yapılan araştırmalar bazı yiyeceklerin uçuk oluşumunu azaltırken, bazılarının da uçuğun tekrarlanmasını kolaylaştırdığını göstermektedir. Araştırmacılar diyet yapanlarda uçuk virüsünün harekete geçmemesi için Lisin içeren besinleri almalarını, Arjinin içeren besin maddelerinden de uzak durmalarını önermektedirler. Bu amaçla diyetlerde Lisin içeren tavuk, patates, süt, bira mayası, fasulye ve balık besinleri alınmalı, Arjinin içeren çikolata, yer fıstığı, bira, üzüm, mısır gevreği gibi yiyeceklerden uzak kalınmalı.

  Uçuğun En Etkin Tedavisi Nasıl Olmalı?

  Bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmışlardır :

 • Alkol ve antiseptik ilaçlar: Uçuğun üzerinde bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller ancak uçuğun spesifik tedavisi değildir.
 • Ağrı kesici ilaçlar: Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltırlar.
 • Buz uygulamak: Ağrıyı azaltabilir.

  Oysa günümüzde etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simplex) etki eder ve deriye zarar vermesini engeller, uçuğun meydana getirdiği psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları giderir. Uçuğun erken döneminde kullanımları halinde uçuğun çıkmasını engelleyebilir, ileri evrelerde ise oluşacak uçuk sayısını azaltabilir, yayılmasını engeleyebilir, virüsün yayılmasını durdurur, iyileşmeyi hızlandırırlar.

   

  kaynak : sağlıkbilgisi

 •  

  Yorum Ekle

  Yazdır

  YORUM LİSTESİ

  KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

  05/01/2010 - 10:03 Demir eksikliği bebeklerde zeka gelişimini olumsuz etkiliyor
  25/03/2009 - 10:34 Şifalı diye aldığınız bitkilere dikkat!
  05/11/2008 - 09:18 Kemik erimesine karşı en yararlı besin
  19/08/2008 - 11:24 Gözlerinizi kaşımayın
  19/08/2008 - 10:54 Bir çok hastalığın şifası 20 yaş dişimizde
  18/08/2008 - 10:15 Kanser tedavisinin SIRRI onlarda
  16/08/2008 - 10:39 Göbek yağından kurtulmanın yolu
  14/08/2008 - 11:07 Şişmanlık hastalık olarak kabul edildi
  14/08/2008 - 10:20 Hayat kurtaran 21 öneri
  12/08/2008 - 09:51 Lekelerden bıktım diyorsanız
  12/08/2008 - 09:06 İşte 100 yıl yaşamanın sırrı
  11/08/2008 - 09:09 150 yıllık yaşam mı geliyor
  11/08/2008 - 09:03 Kanserde kimler risk altında
  09/08/2008 - 12:45 Dikkat!! Kanser yapan yiyecekler.
  08/08/2008 - 09:35 Sağlık Bakanı Recep Akdağ' dan önemli açıklamalar
  08/08/2008 - 09:33 Masa başında çalışanlar dikkat!...
  25/07/2008 - 08:44 Cep telefonları için 10 uyarı
  24/07/2008 - 10:00 30 dakikada damarları açan çay
  24/07/2008 - 09:39 İşte fazla uykunun zararları
  24/07/2008 - 09:31 Acil hastalara kapılar sonuna kadar açılacak!
  23/07/2008 - 11:20 Selçuk Tıp'ta bir ilk daha!
  21/07/2008 - 11:06 Dikkat ! Baş ağrısı ölümcül olabilir
  20/07/2008 - 16:26 Mideniz de şişkinlik mi var?
  18/07/2008 - 11:24 Tembellik doğuştan olabilir !
  18/07/2008 - 08:25 Çok okumak gözleri bozar mı ?
  17/07/2008 - 11:42 Kanserde yaşama oranı ülkeye göre değişiyor
  16/07/2008 - 11:25 Milyonları tehdit eden çağın hastalığı!
  15/07/2008 - 12:24 Hastalıklardan çiçekle korunun
  11/07/2008 - 10:39 Körler neden kanser olmuyor ?
  08/07/2008 - 13:11 Obeziteyle Mücadele Çalıştayda Ele Alınıyor
  03/07/2008 - 09:28 Sıcaklar kalp damar hastalarını etkiliyor
  25/06/2008 - 11:32 Unutkanlık, Hafıza Sorunları ve Çözümleri
  16/06/2008 - 14:31 Birileri bizi Hasta Ediyor!
  31/05/2008 - 13:20 Kene'den kurtaracak bilgiler!
  29/05/2008 - 12:02 Sinire iyi gelen meyve (foto)
  24/05/2008 - 09:56 Dişlerinizi çürüten dokuz hata
  17/04/2008 - 15:18 Allerji hastalarının uyması gereken kurallar
  17/04/2008 - 15:13 Romatizma Kadınlara Çektiriyor
  17/04/2008 - 15:10 Uçuk
  17/04/2008 - 14:56 Alkol ve sigara saçları öldürüyor
  17/04/2008 - 14:41 Şeker hastalığı AIDS'ten daha tehlikeli
  17/04/2008 - 14:37 Şeker Hastalığı
   
  Multimedia
  Anket

  Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

  Seçenekler
  Kötü
  İyi
  Çok iyi

  Sonuçları Göster

   
   
   
   
  Ehlibeyt Gençliği 1

  Sevginin Saf Kaynağı
  Ehlibeyt Gençliği 3

  SONSUZA KADAR ALACAKLI OLMAK
  Ehlibeyt Gençliği 2

  Allah’a Yolculuk
  Ehlibeyt Gençliği 4

  İslâm Öncesi Dinlerde Mehdi İnancı
  Ehlibeyt Gençliği 5

  Gaybet'i Kübradan Sonra
  Ehlibeyt Gençliği 6

  Algılama ve Düşünme Üzerine
  Ehlibeyt Gençliği 6

  Ramazan İle Sonsuzlaşmak
  Ehlibeyt Gençliği 7

  İsrail'i Kim Şımarttı
  Yazilan yazilar yazarin kendi sorumlulugundadir. Sitemiz bundan sorumlu tutulamaz
  Konuk Yazarlar
  Bir Ayet
  “Hem ben, ne diye beni yaratana kulluk etmeyeyim. Oysa siz de yalnızca ona döndürüleceksiniz.”

  ( yasin - 22)

  Bir Hadis
  Size bir ihtiyacını söyleyip el açan biri, böylece onurunu size takdim ediyor demektir; o halde siz de kendi onurunuza saygılı davranın ve onun ihtiyacını giderin.Hz.Hüseyin (a.s)
  Tarih & Saat
  Ençok Okunanlar
  Yazarlar
  Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler

  Ehlibeytgencligi.com İnternet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm hakları Saklıdır © 2008 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Tasarım & Yazılım :
  Networkbil.Net