Kull. Adı   Şifre :
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler
 
Doğru Görüşlülük
 
 
Gençte, cinsi içgüdünün uyanması, yanlış fikir ve düşüncelerin su istifadesine konu olmamalıdır. Ona, kötü, kirli ve sapıklık alameti olarak bakılmamalıdır.

18/04/2008

Gençte, cinsi içgüdünün uyanması, yanlış fikir ve düşüncelerin su istifadesine konu olmamalıdır. Ona, kötü, kirli ve sapıklık alameti olarak bakılmamalıdır.

 

Yukarıda söylendiği gibi, cinsi meylin buruz ve zuhur etmesi, neslin bekası için Allah tarafından beşerin vücuduna yerleştirilmiş bir nişanedir. Yüce maksat ve hedefi olup, bütün yaratılış nizamı ile uyum içerisindedir.

 

Gençteki cinsi içgüdünün açığa çıkması ve baliğ olması, onun her yönden –ahlaki, içtimai ve iktisadi- buluğ merhalesine adım attığı, evlilik ve aile teşkili için gerekli tüm hazırlıkları kendisinde bulduğu anlamına gelmez. O bir müddet daha sabretmeli ki müşterek aile ve evlilik hayatının teşkili için, her yönden, münasip pişkinliği ele getirebilsin.

 

Gerçekte cinsi içgüdünün zuhuru, genç yaşlarda, müjde makamındadır. -gencin ferdi ve tabii rüştü yönünden- ki; fazla uzak olmayan gelecekte, yetişkin bir insan gibi aile düzeni kurabilsin. Genç, cinsi içgüdü ve evlilik hayatı hakkında bundan fazla araştırma ve müşaverede bulunmamalıdır. Çünkü bu konuda haddinden fazla takip ve haddinden fazla tahayyül ve düşünce, fikri sapıklığa, psikolojik karışıklığa, ruhsal sükunetin yok olmasına, ders ve tahsilde başarısız olacaktır.

 

Genç, gençlik döneminin fırsatlarının değerini bilmelidir. Dakik ve hesaplı programlarla, kendi yaşamı boyunca ondan en iyi bir şekilde faydalanmalıdır.

 

Büyük alimler, başarılarının çoğunu, gençlik dönemlerinden, sahih bir şekilde yararlanmaya borçlu biliyorlar. Mütalaa ile, pek çok tecrübelerin kesbi ve sayısız ilimlerin birikimiyle –orta yaş döneminde – onlardan dopdolu ilmi neticeler almışlardır.  

 

Genç, uyanık olmalıdır, günlük iş ve faaliyetlerinde aklına meydan vermelidir. Problemleri doğru bir şekilde değerlendirebilmesi için, atife, his ve içgüdülerine musallat olmalıdır. Temayül at ve isteklerinin kaynağını araştırmalıdır, eğer akla ve şer-i kanunlara uygun olursa onu takip etmeli aksi halde onu yapmaktan vazgeçmelidir.

 

Hayatın bu merhalesinde, Allah ile daha çok yakın ve dost olmalıdır. Dualarında, ondan yardım istemelidir. Zira insan, yaşamının hiç bir döneminde, bu dönemde olduğu kadar Allah’ın teveccühüne mazhar olmamıştır.

 

Buluğun başlarında genç henüz günaha mürtekip olmamıştır, kalp sayfası temizdir ve bulaşmamıştır. Eğer bir hataya mürtekip olsa dahi Allah tövbesini çabuk kabul eder. Bilginler ve değerli alimlerin başarılarının çoğu, gençlik döneminde temiz yaşamaları sebebiyledir. İşte bu dönemde, yaratıcı ile olan bağlarını sağlamlaştırmış, yüce ve ruhani makamlara nail olmuşlardır.

 

İran ve Irak savaşının, beraberinde olaylar bilfiil göstermiştir ki; gençliğin ilk dönemlerindeki tertemiz insanlar, dopdolu aşkları ve Allah’a imanla dolu kalpleri ile insanlık ve toplumsal faaliyetlerinde, neşeli bir kalp, güler yüz ve yorgunluk bilmeyen çabalarıyla, batıl aleyhine olan hakkın savaş sahnelerinde, nasıl da vazifelerini yerine getirmiş ve yapıcı işlere el atmışlar ve tam bir dirayetle nihai kemale ve ilahi yakınlığa doğru ilerlemiş ve yüz senelik yolu bir gece de kat etmişlerdir.

 

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

07/06/2010 - 08:18 Takva
17/02/2010 - 15:40 Gençlik ve Takva
17/02/2010 - 15:36 Gençlerin aileleriyle ilişkileri
18/04/2008 - 03:13 Gencin Takvası
18/04/2008 - 03:10 Gençlerin aileleriyle ilişkileri
18/04/2008 - 03:06 Arkadaşlarla ilişkiler
18/04/2008 - 03:01 Gencin Düzeni
18/04/2008 - 02:52 Boş Vakitler
18/04/2008 - 02:44 Doğru Görüşlülük
18/04/2008 - 02:37 Gençlik ve Takva
 
Multimedia
Anket

Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

Seçenekler
Kötü
İyi
Çok iyi

Sonuçları Göster

 
 
 
 
Ehlibeyt Gençliği 1

Sevginin Saf Kaynağı
Ehlibeyt Gençliği 3

SONSUZA KADAR ALACAKLI OLMAK
Ehlibeyt Gençliği 2

Allah’a Yolculuk
Ehlibeyt Gençliği 4

İslâm Öncesi Dinlerde Mehdi İnancı
Ehlibeyt Gençliği 5

Gaybet'i Kübradan Sonra
Ehlibeyt Gençliği 6

Algılama ve Düşünme Üzerine
Ehlibeyt Gençliği 6

Ramazan İle Sonsuzlaşmak
Ehlibeyt Gençliği 7

İsrail'i Kim Şımarttı
Yazilan yazilar yazarin kendi sorumlulugundadir. Sitemiz bundan sorumlu tutulamaz
Konuk Yazarlar
Bir Ayet

Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namaz kıl! Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah'ı ananlara bir öğüttür

( HÛD - 114)

Bir Hadis
Ümmü Seleme'den naklen, Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:

"Ali'yi seven beni sevmiş olur, beni seven de Allahı sevmiş olur, Ali'ye buğzeden bana buğzetmiş olur, bana buğzeden de Allaha buğzetmiş olur"

Tarih & Saat
Ençok Okunanlar
Yazarlar
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler

Ehlibeytgencligi.com İnternet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm hakları Saklıdır © 2008 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.Net