Kull. Adı   Şifre :
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler
 
Gencin Düzeni
 
 
Düzen gencin yaşamındaki çok önemli meselelerden biridir. Onun tahsili, geleceğindeki başarısı, hayatındaki eğitim ve düzene riayet etmesine bağlıdır.

18/04/2008

Düzen gencin yaşamındaki çok önemli meselelerden biridir. Onun tahsili, geleceğindeki başarısı, hayatındaki eğitim ve düzene riayet etmesine bağlıdır.

 

İnsan düzen sayesinde, nasıl yaşayacağını, boş zamanlarından en iyi bir şekilde nasıl yararlanacağını daha iyi bilir.

 

Eğitim ve düzenden maksat, işlerin uygulanması, hedefli ve muayyen işlerdir ki gerekli vahdet ve uyumdan hissedar nasibini almış olmalıdır. Öğle ki ona riayet edildiğinde, insan, işlere mevzulara, vesilelere ve bilgilere rücu etmede ve müyesser olabilmede şaşkınlığa düşüp vakit kaybetmesin.

 

Hayatta, yürürlükte olan kanun ve kararlar, her şeyin kendi muayyen yerine konulması, her işin kendi yer ve zamanında uygulanması düzenli yaşamdan örneklerdir.

 

Yaşamda düzen, oldukça geniş kapsamlıdır ve hayatın tüm meseleleri örneğin: elbise giymek, temizlik yapmak, yemek, yatmak, diş fırçalamak, akraba ve arkadaşlarla meşveret etmek, araç gereçlerin, yazı aletlerini ve kitapları kendi muayyen yerlerinde toplamak, mütalaa etmek, haberleri hıfzetmek, bilgileri öğrenmek, tefekkür etmek. . . Gibi şeylere şamil olur. Genç ne zaman yatacağını, ne zaman kalkacağını ne zaman mütalaa edeceğini, hangi vakit eğlenip spor yapacağını ve ne vakit ev işlerini yapacağını bilmelidir. Her şeyin zaman ve mekanını yerinde teşhis etmeli ve ona göre programlamalıdır. Her şeyi kendi yerine koymalı ki ona müracaat ettiği zaman şaşkınlık ve karışıklığa duçar olmasın. Gencin akli ve zihni enerjisi, düzen sayesinde mantıklı tertip bulup, gelecekte, derslerinde başarılı olmasına sebep olacaktır.

 

Diğer taraftan, düzen sayesinde, yaşam, kaide ve kural altına girer ve işlerin faaliyeti düzen bulur ve daha fazla rahatlıkla uygulanır. Zorluklar daha çabuk hallolur ve genç, işlerde ve konuların tekrar mütalaa edilmesinde, özellikle tahsil derslerindeki, karışıklık ve şaşkınlıktan kurtulur.

 

Yaşamda, düzenin en önemli hedefi, vaktinde tasarruf etmek ve faydalanmak ve bilgileri zihinde biriktirebilmek için, sahih kaide ve ölçülere sahip olmaktır.

 

Günlük hayatta, düzen ve eğitime riayet edilmesi, psikolojik yönden, gencin tahsil ve ilim öğrenme süresi boyunca, bilgilerini düzen ve kaide altında olmasına ve öğreniminin düzenli bir şekilde suret bulmasına sebep olacaktır. Öyle ki, düzenli ve tertipli bir şekilde zihin haznesinde yerleşmeli ve şahıs her ne zaman önceki bilgilerine müracaat etmek isterse, bilgi ve konular, rahatlıkla ve suretle zihninde hazır olmalıdır. Bu meselenin, gencin geleceğinde dikkate değer bir tesiri vardır özellikle tahsil döneminde kendini imtihanlara ve üniversite giriş sınavlarına hazırlamak istediği zaman.

 

Aynı şekilde düzenli olmaya riayet etmek aslında fikrin selametinde, cismin sıhhatinde insan ruh ve psikolojisinin mutedil olmasında çok etkilidir.

 

Düzene riayet edilmesi sebebiyle, gençlerin fikirleri sima bulur. Onların icat ve yaratıcılık hüneri, bilimsel ve kültürel ortamını hazırlar.

 

Düzensizlik, cisim ve ruh da, hazmı ağır etkiler bırakır ve tabiat kuralından çıkmak, insanın davranışlarında olumsuz etkiler meydana getirir. Yaratılış düzeni, düzen ve eğitim esası üzerine bina edilmiştir ve düzen esası üzerine cereyan etmektedir. Düzene riayet etmek, insanın tabiatla uyumlu olmasına sebep olur. Bu doğrultuda insan, ruhsal ve psikolojik yönden, kendine has bir sağlık ve sükunetten hissedar olacaktır.

 

Genellikle düzensiz kimseler, hayatlarında sinirli, davranışları anormal ve dengesizdirler. Zira kendi düzensizlikleri onların ruhsal ve ahlaki reaksiyonlarında karşılıklı olarak tesir edip, iradelerinin zayıflamasına ve tahsillerinde bir çok olay ve tatsızlıklara ortam hazırlayan sebep olur.

 

Tecrübe göstermiştir ki; düzensizliğin, hareketli, şuurlu ve atifi faaliyetlerde dahi olumsuz etkileri vardır. Onun aksülâmelleri özellikle buluğ çağında daha şiddetli bir şekilde zahir olur.

 

Düzensizlik vaktin telefine ve ömrün zayi olmasına, huzursuzluk hissine, şüpheli bir ruhi yenin icadına ve bir birine uymayan bir mizaca sebep olur. Özetle, ferdin şahsiyetinde beğenilmeyen eserler bırakır. Bu nedenledir ki; yaşamın iş ve olaylarında düzenli olmak; muttakilerin mevlası Hz. Ali (a. S)’in nazarıyla –o kadar önemlidir ki, hayatının en son lahzalarında – ki genellikle en hassas ve en önemli sözler söylenir- tavsiyelerinin bir kısmında, iki aziz evladı Hz. Hasan ve Hüseyin (a. S)’a ve geleceğin gençlerine şöyle buyuruyor: “ Size, bütün evlatlarıma, aileme ve sözümün kendilerine ulaşacağı (her kese) takvaya riayet etmeyi ve işlerde düzenli olmayı tavsiye ediyorum’’.

 

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

07/06/2010 - 08:18 Takva
17/02/2010 - 15:40 Gençlik ve Takva
17/02/2010 - 15:36 Gençlerin aileleriyle ilişkileri
18/04/2008 - 03:13 Gencin Takvası
18/04/2008 - 03:10 Gençlerin aileleriyle ilişkileri
18/04/2008 - 03:06 Arkadaşlarla ilişkiler
18/04/2008 - 03:01 Gencin Düzeni
18/04/2008 - 02:52 Boş Vakitler
18/04/2008 - 02:44 Doğru Görüşlülük
18/04/2008 - 02:37 Gençlik ve Takva
 
Multimedia
Anket

Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

Seçenekler
Kötü
İyi
Çok iyi

Sonuçları Göster

 
 
 
 
Ehlibeyt Gençliği 1

Sevginin Saf Kaynağı
Ehlibeyt Gençliği 3

SONSUZA KADAR ALACAKLI OLMAK
Ehlibeyt Gençliği 2

Allah’a Yolculuk
Ehlibeyt Gençliği 4

İslâm Öncesi Dinlerde Mehdi İnancı
Ehlibeyt Gençliği 5

Gaybet'i Kübradan Sonra
Ehlibeyt Gençliği 6

Algılama ve Düşünme Üzerine
Ehlibeyt Gençliği 6

Ramazan İle Sonsuzlaşmak
Ehlibeyt Gençliği 7

İsrail'i Kim Şımarttı
Yazilan yazilar yazarin kendi sorumlulugundadir. Sitemiz bundan sorumlu tutulamaz
Konuk Yazarlar
Bir Ayet
“Hem ben, ne diye beni yaratana kulluk etmeyeyim. Oysa siz de yalnızca ona döndürüleceksiniz.”

( yasin - 22)

Bir Hadis

1-Resul-i Ekrem (s.a.a) buyurmuştur:
İman kalple bağlanmak, dille ikrar etmek ve organlarla amel etmektir.

Tuhefu'l Ukul s.105


Tarih & Saat
Ençok Okunanlar
Yazarlar
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler

Ehlibeytgencligi.com İnternet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm hakları Saklıdır © 2008 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.Net