Kull. Adı   Şifre :
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler
 
Gencin Takvası
 
 
Her insanın değeri her şeyden önce, onun hayatındaki arzu ve hedeflere olan sevgisinin ölçüsüne bağlıdır. Onun dengeli ölçüsü, gerçekten kendi sinirlerine ne kadar musallat olduğuna ve nefse itimattan ne ölçüde hisseder olduğuna bağlıdır.


18/04/2008

Her insanın değeri her şeyden önce, onun hayatındaki arzu ve hedeflere olan sevgisinin ölçüsüne bağlıdır. Onun dengeli ölçüsü, gerçekten kendi sinirlerine ne kadar musallat olduğuna ve nefse itimattan ne ölçüde hisseder olduğuna bağlıdır.

 

Genç, nefsani istek ve meyillerin karşısında durabildiği, sabır, tahammül, akıl ve düşünceyi işe sokarak, hayatın zorluklarını birbiri ardınca yolundan kaldırıp nefsani ve heveslerine galebe ettiği zaman, kuvvetli bir iradeye sahip olduğunu farz edebilir.  

 

O, her zaman günahkarlık ve şehvetlere doğru sürçme konumunda yer aldığını bilmelidir ve yalnızca iman takviyesi ve takvaya riayet etmekle, içindeki Ehrimen (şehvetli meyiller ve şeytani vesveselere) ve dış düşmana (sapık etkenler ve uygunsuz arkadaşlıklara) karşı muzaffer olabilir.

 

Eğer bir genç, gaflet yüzünden sapık bir amel ve günaha mürtekip olursa, bila fasıla Allah huzurunda tövbe etmeli ve günahın terkinde ciddi bir karar almalıdır ki, liyakati olmayan bir davranış onun vücudunda, çirkin ve uygunsuz bir haslet şeklinde yer alıp nefsinde ikinci bir adet şeklinde nüfuz etmesin.

 

O, davranışlarının ıslahı için gerekli kudrete sahip olduğunu bilmelidir ve bu arada onun kabul etme gücü yaşlı kimselerden daha fazla olup yersiz taassuplardan uzaktır. Kur’an-ı kerim, insanın mürtekip olabileceği hataları beyan ettikten sonra, davranışının ıslahı ve asıl çözüm yolu unvanı ile tövbeyi öneriyor.  

 

Büyük İslam Peygamberi buyuruyor ki : “ Günah ve hataya tövbe etmek şu manayadır ki, kimse, artık o günaha tekrar dönmeye kast etmemelidir. 

 

Genç ne kadar az olsa dahi hatalarını küçük görmemelidir, böylece, onda günah melekesi bulunmasın.  

 

Resul’ü Ekrem (s. A. A)’den nakl ediliyor ki buyuruyorlar : “ Allah katında her şeyden daha sevgili, günahından pişman olup, onun katından bağışlanma dileyen gençtir.  Eğer genç, şehvet ve isteklerine tabi olursa, kendini helake sürükler.  

 

Aslında insan nefsi, kötüye meyillidir ve genç yalnızca Allah’a iman ve teveccühle onu iyiliklere doğru çekebilir. Hz. Ali (a. S) buyuruyor: nefsini iyiliklere tahrik et, zira nefsin kötülüklere doğru meyillidir.  Daha sonra buyuruyor: isteklerinin önünü alan kimse yüce insani değere varmıştır.

 

Genç, takvaya riayet ederek, kendini gelecek hayata hazırlamalıdır ve bilmelidir ki bu kısa çabucak geçecektir ve oda yetişkinler kervanına katılacaktır ve o kadar uzak olmayan gelecekte, içtimai sorumlulukları üstlenecek ve aile hayatını kuracaktır. Bilmeli ve uyanık olmalıdır ki;  içtimai ve ailevi mesuliyetlerde, gençliğin buluğ çağını temizlik ve selametle geçiren ve cinsel kirliliklerden emniyette kalan kimseler ancak muvaffak olacaklardır... Yarın ki yaşamlarında, ferdi ve içtimaının ve ailenin karşılıklı hukuka riayet edenler saadet ve mutluluğa erebilirler.

 

Kıyamet günü hiçbir kul şu iki soruya cevap vermeden cennete adım atamaz:

 

1- Ömrünü hangi işlerde harcadın?

 

2- Gençliğini hangi işlerde geçirdin?

 

Resul’ü Ekrem (s. a. a.)

 

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

07/06/2010 - 08:18 Takva
17/02/2010 - 15:40 Gençlik ve Takva
17/02/2010 - 15:36 Gençlerin aileleriyle ilişkileri
18/04/2008 - 03:13 Gencin Takvası
18/04/2008 - 03:10 Gençlerin aileleriyle ilişkileri
18/04/2008 - 03:06 Arkadaşlarla ilişkiler
18/04/2008 - 03:01 Gencin Düzeni
18/04/2008 - 02:52 Boş Vakitler
18/04/2008 - 02:44 Doğru Görüşlülük
18/04/2008 - 02:37 Gençlik ve Takva
 
Multimedia
Anket

Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

Seçenekler
Kötü
İyi
Çok iyi

Sonuçları Göster

 
 
 
 
Ehlibeyt Gençliği 1

Sevginin Saf Kaynağı
Ehlibeyt Gençliği 3

SONSUZA KADAR ALACAKLI OLMAK
Ehlibeyt Gençliği 2

Allah’a Yolculuk
Ehlibeyt Gençliği 4

İslâm Öncesi Dinlerde Mehdi İnancı
Ehlibeyt Gençliği 5

Gaybet'i Kübradan Sonra
Ehlibeyt Gençliği 6

Algılama ve Düşünme Üzerine
Ehlibeyt Gençliği 6

Ramazan İle Sonsuzlaşmak
Ehlibeyt Gençliği 7

İsrail'i Kim Şımarttı
Yazilan yazilar yazarin kendi sorumlulugundadir. Sitemiz bundan sorumlu tutulamaz
Konuk Yazarlar
Bir Ayet
"Kitab'a sımsıkı sarılıp namazı dosdoğru kılanlar var ya, işte biz böyle
iyiliğe çalışanların ecrini zayi etmeyiz"

( Ar'âf - 170)

Bir Hadis
İnsanlar dünya kullarıdır, din ise onların dillerine bir yalaktır. Dinin sayesinde geçimlerini sağladıkları müddetçe onun etrafını sararlar, ama zorluklarla imtihan edildiklerinde dindarlar azalır.Hz. Hüseyin (a.s)

Tarih & Saat
Ençok Okunanlar
Yazarlar
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler

Ehlibeytgencligi.com İnternet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm hakları Saklıdır © 2008 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.Net