Kull. Adı   Şifre :
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler
 
Farz namazlar
 
 
Ehl-i Beyt mektebine göre farz namazlar sirasiyla söyledir:

06/05/2008

1- Yevmiye namazi denen günlük bes vakit namazlar.
2- Ayet namazi denen günes, ay tutulmasi, zelzele olmasi ve insanlarin gelinin korkmasina yol açan siddetli gök gürültüsü, simsek çakmasi ve benzeri olaylarin meydana gelmesi münasebetiyle farz olan iki rekatlik namaz.
3- Kabe’yi tavaf etmek sonucu farz olan iki rekatlik tavaf namazi.
4- Cenaze namazi, ölen kimse için bir dua ve Allah’tan af dilemektir.
5- Büyük oglan üzerine farz olan, baba ve annenin kazaya kalan farz namazlarinin kazasi.
6- Nezir, yemin, ahit ve benzeri yollarla insanin kendisine farz ettigi namazlar.

GÜNLÜK FARZ NAMAZLAR
 Günlük farz namazlar bes vakitte kilinan namazlardir. Cuma namazi da cuma günü ögle namazinin yerine geçtiginden günlük farz  namazlardan biri olarak degerlendirilmektedir. Bu namazlarin hangi zamanlarda ve nasil kilinabilecekleri, sart ve farzlarinin ne oldugu ve benzeri ilgili hususlar ana hatlariyla Kur’an-i Kerim’de gelmis, Hz. Resul ve Ehl-i Beyt Imamlari’nin uygulama ve beyanlarinda da detayli olarak Islam ümmetine gösterilmistir.
Hz. Imam Riza (a.s) söyle buyurmustur: “Günlük farz namazlar söyledir: Dört rekat ögle namazi, dört rekat ikindi namazi, üç rekat aksam namazi, dört rekat yatsi namazi ve iki rekat sabah namazi, toplam on yedi rekat olur.
Günlük sünnet ise, otuz dört rekattir. Sekiz rekat ögleden önce, sekiz rekat ikindiden önce, dört rekat aksamdan sonra, iki rekat yatsidan sonra -ottuk yerde kilinir ve bir rekat yerine geçer- sekiz rekat seher vakti kilinir, sef ve vitir namazlari da üç rekattir -ikinci rekatta selam verilir- ve iki rekat sabah namazinin sünneti.” (63)
Hz. Imam Sadik (a.s) söyle buyurmustur: “Günlük farz namazlar sunlardir: Dört rekat ögle namazi, dört rekat ikindi namazi, üç rekat aksam namazi, dört rekat yatsi namazi ve iki rekat sabah namazi, toplam on yedi rekat olur.
Günlük sünnet namazlar ise otuz dört rekattir. Aksam namazinin sünneti dört rekattir, aksam namazindan sonra kilinir; seferde ve mukim halinde terk edilmez. Yatsi namazinin sünneti, yatsi namazindan sonra iki rekat olarak ottuk yerde kilinir ve bir rekat yerine geçer. Gece namazi sekiz rekattir, seher vakti kilinir. Gece namazindan sonra kilinan sef namazi iki rekat, vitir namazi da bir rekattir. Sabah namazinin sünneti iki rekattir, vitir namazindan sonra kilinir. Ögle namazinin sünneti sekiz rekattir, ögle namazindan önce kilinir. Ikindi namazinin sünneti sekiz rekattir, ögle namazindan sonra ve ikindi namazindan önce kilinir. Namazlari vaktin evvelinde kilmak ise daha faziletlidir.” (64)
Said bin Musayyib diyor; “Hz. Imam Zeyn-ül Abidin’e: “Namazlar su haliyle Müslümanlara ne zaman farz oldu?” diye sordum. Imam (a.s) su cevabi verdi: “Medine’de, davetin zahir olup, Islam dininin güçlendigi ve Allah Teala’nin Müslümanlara cihadi farz ettigi zaman, Resulullah (s.a.a) iki rekat ögle namazina, iki rekat ikindi namazina, bir rekat aksam namazina ve iki rekat da yatsi namazina olmak üzere namazlara yedi rekat ekledi. Sabah namazini ise, Mekke’de farz kilindigi sekliyle baki koydu ve degistirmedi ki, gece meleklerinin göge çikmasinda ve gündüz meleklerinin yere inmesinde çabukluk olsun. Zira gece ve gündüz melekleri Hz. Resulullah (s.a.a) ile birlikte sabah namazini müsahede ediyorlardi. Iste Allah Teala’nin; “Ve sabah okuyusunu unutma ki, o müsahide edilmektedir” ayetinin anlami da budur. Onu, hem Müslümanlar hem de gece ve gündüz melekleri müsahede etmektedir.” (65)
Fuzeyl bin Yesar diyor; “Hz. Imam Sadik (a.s)’in söyle buyurdugunu duydum: “Allah Teala ikiser rekat olarak on rekat namaz farz etmisti. Hz. Resulullah, (ögle, ikindi ve yatsi namazlarinin) iki rekatina iki rekat, aksam namazina ise bir rekat ekledi. Hz. Resulullah’in ekledigi iki rekatlar farz hükmünde oldugundan sefer hali hariç terk edilmesi caiz degildir. Aksama ise bir rekat ekledi, sefer ve mukim halinde baki birakti. Allah Teala da bütün bu uygulamalarini onayladi. Böylece farz namazlar on yedi rekat oldu. Sonra Hz. Resulullah sünnet namazlarini farz namazlarin iki kati, otuz dört rekat karar verdi. Allah Teala bunu da onayladi. O halde farz ve sünnet namazlar toplam elli bir rekattir. Yatsi namazindan sonra ottuk yerde kilinip bir rekat vitir namazi yerine geçen iki rekatlik namaz da bunlardan biridir. Sonra, Hz. Resulullah (s.a.a), seferi olanlar hariç, Allah’in farzina ekledigi iki rekatin terk edilmesini kimseye izin vermedi. Resulullah’in ruhsat vermedigi bir konuda da kimsenin ruhsat verme hakki yoktur. Böylece, Resulullah’in emri Allah’in emrine ve Resulullah’in yasagi Allah’in yasagina uygun düsmüstür. Kullara vacip olan, ancak Allah’a teslim olduklari gibi, Resul’e de teslim olmaktir.” (66) 
Hz. Imam Muhammed Bakir (a.s) söyle buyurmustur: “On rekatta; öglenin iki rekatinda, ikindinin iki rekatinda, aksamin iki rekatinda, yatsinin iki rekatinda ve sabahin iki rekatinda süpheye düsmek caiz degildir, bu rekatlarin bir seyinde süphe eden kimse namazi bastan alir. Allah’in Kur’an’da müminlere farz kildigi namaz iste budur. Sonra Peygamber-i Ekrem buna yedi rekat daha ekledi. Bu rekatlar sünnettir; onlarda kiraat da sart degildir; onlarda tespih, tahlil, tekbir okunup dua edilir. Süphe de bu rekatlarda olabilir. Böylece Hz. Resulullah, misafir degil, mukimlerin ögle, ikindi ve yatsi namazlarina iki rekat, mukim ve misafirin aksam namazina da bir rekat eklemis oldu.” (67) 
Fazl bin Sazan diyor: "Hz. Imam Riza (a.s) söyle buyurdu: "Namazin aslinin iki rekat olarak belirlenmesi, sonra da bazisina bir rekat, bazisina da iki rekat eklenip, bazisina da ekleme yapilmamasinin nedeni sudur ki, asil namaz bir rekattir. Çünkü bir rakami sayilarin aslidir. Namaz bir rekattan eksik olursa, namaz sayilmaz. Allah Teala insanlarin bu bir rekati -ki ondan eksik namaz olmaz- kamil ve tam olarak teveccüh içinde yerine getiremeyeceklerini bildigi için, ona bir rekat daha ekledi ki, ikinci rekatla birinci rekatin eksik kalan yönleri tamamlansin. Iste bunun için Allah Teala namazin aslini iki rekat olarak farz kildi.
Sonra Hz. Resulullah (s.a.a), insanlarin bu iki rekati kendilerine emredildigi sekliyle kamil olarak yerine getiremeyeceklerini bildiginden, ögle, ikindi ve yatsi namazlarina ikiser rekat ekledi ki, bu iki rekat ilk iki rekatin eksiklerini tamamlasin.
Sonra aksam namazi vaktinde insanlarin evlerine dönmeleri, yemek yemeleri, temizlenmeleri ve uyumaya hazirlanmalari gibi nedenlerden dolayi islerinin daha yogun oldugunu bildiginden, insanlara kolaylik olsun diye aksam namazina sadece bir rekat ekledi.
Aksam namazina bir rekat eklenmesinin bir diger nedeni de günlük farz namazlarin rekat sayisinin tek rakamli olmasi içindir.
Sabah namazini ise, kendi halinde ipka buyurdu. Çünkü o zaman isler daha yogun olur ve insanlarin geneli o zamanda ihtiyaçlari için kosustururlar.
Ayrica insanlarin geceleyin alis veris ve diger islerle istigal etmeleri daha az oldugundan, sabahleyin zihinleri daha rahattir, efkar ve endiseleri de azdir. O halde insanin o vakitte namazina teveccühü diger vakitlere nispet daha fazladir.
Sünnet namazlarin otuz dört rekat olarak belirlenmesinin nedeni de sudur  ki, farz namazlar  on yedi rekattir, sünnet namazlari farzlarin iki kati kilinmistir ki, farzi tekmil edip eksiklerini tamamlasin.
Sünnet namazlarin bir vakitte degil de muhtelif vakitlere bölünmesinin nedeni de sudur ki, üç vakit; ögle vakti, aksamdan sonrasi ve seher vakti, vakitlerin en faziletlisidir. Dolayisiyla Allah Teala bu üç vaktin her üçünde de kendisi için namaz kilinmasini sevmektedir.
Ayrica sünnet namazlarinin bölünüp muhtelif vakitlerde kilinmasi, hepsinin toplu olarak bir vakitte kilinmasindan daha kolaydir." (68)
Bütün bu açiklamalardan su sonuç ortaya çikmistir ki: Günlük farz namazlar hususunda Ehl-i Beyt mektebiyle, diger Islami mezhepler arasinda bir ihtilaf yoktur. Ehl-i Beyt mektebi de dahil olmak üzere bütün Islami mezhepler, mukim olan bir mükellef için günlük farz namazlarin on yedi rekat oldugunda ittifak etmislerdir.
Günlük sünnet namazlarina gelince Ehl-i Beyt Imamlari, sekiz rekat ögle namazinin sünneti, sekiz rekat ikindi namazinin sünneti, dört rekat aksam namazinin sünneti, iki rekat yatsi namazinin sünneti, -ki ottuk yerde kilindigindan bir rekat sayilir- sekiz rekat gece namazi, iki rekat sefi namazi, bir rekat vitir namazi ve iki rekat sabah namazinin sünneti olmak üzere, günlük sünnet namazlarinin günlük farz namazlarinin iki kati, yani otuz dört rekat oldugunu açiklamislardir.

(63) - Vesail-üs Sia, c. 3, s. 39.
(64) - Vesail-üs Sia, c. 3, s. 41.
(65) - Vesail-üs Sia, c. 3, s. 36.
(66) - Vesail-üs Sia, c. 3, s. 31.
(67) - Vesail-üs Sia, c. 3, s. 34.
(68) - Vesail-üs Sia, c. 3, s. 38.

 

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

10/05/2009 - 10:35 Sabır ve Namaz
07/05/2009 - 07:49 Tezkiye-i Nefs Aracı: Namaz
08/08/2008 - 14:29 Namaz ahlakı güzelleştirir
08/08/2008 - 13:22 Namaza çağrı
16/07/2008 - 16:47 Namaz'a Hazirlik
16/07/2008 - 16:40 Namaz Kılınan Yer?
16/07/2008 - 16:38 Kendinizi Kurtarın !
16/07/2008 - 16:35 Kuranda Namaz
07/05/2008 - 14:13 GUSÜL
06/05/2008 - 15:24 Ikâme ve Namaz
06/05/2008 - 13:17 Ezan
06/05/2008 - 12:34 Namaz'in farz olusu
06/05/2008 - 10:52 Farz namazlar
 
Multimedia
Anket

Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

Seçenekler
Kötü
İyi
Çok iyi

Sonuçları Göster

 
 
 
 
Ehlibeyt Gençliği 1

Sevginin Saf Kaynağı
Ehlibeyt Gençliği 3

SONSUZA KADAR ALACAKLI OLMAK
Ehlibeyt Gençliği 2

Allah’a Yolculuk
Ehlibeyt Gençliği 4

İslâm Öncesi Dinlerde Mehdi İnancı
Ehlibeyt Gençliği 5

Gaybet'i Kübradan Sonra
Ehlibeyt Gençliği 6

Algılama ve Düşünme Üzerine
Ehlibeyt Gençliği 6

Ramazan İle Sonsuzlaşmak
Ehlibeyt Gençliği 7

İsrail'i Kim Şımarttı
Yazilan yazilar yazarin kendi sorumlulugundadir. Sitemiz bundan sorumlu tutulamaz
Konuk Yazarlar
Bir Ayet
Kim bu geçici dünyayı isterse orada ona, (evet) dilediğimiz kimseye dilediğimiz kadar hemen veririz. Sonra da cehennemi ona mekan yaparız. O, buraya kınanmış ve Allah’ın rahmetinden kovulmuş olarak girer.

( İsra - 18)

Bir Hadis
İmam Rıza(a.s)Buyuruyorki "Kim,fakir bir müslüman'la karşılaştığında,zengin kimseye verdiği selamdan farklı şekilde selam verirse kıyamet günü Allah kendisine gazaplı halde mülakat eder."
Tarih & Saat
Ençok Okunanlar
Yazarlar
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler

Ehlibeytgencligi.com İnternet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm hakları Saklıdır © 2008 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.Net