Kull. Adı   Şifre :
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler
 
Direnişin zaferi! 
 
 
Gilad Şalit'i hiçbir bedel ödemeden kurtarabileceğini zanneden İsrail'in Filistin'in taleplerine boyun eğerek imzaladığı anlaşma uyarınca, esir takasının bir kısmı dün gerçekleşti.

19/10/2011

Direnişin zaferi! 
Gilad Şalit'i hiçbir bedel ödemeden kurtarabileceğini zanneden İsrail'in Filistin'in taleplerine boyun eğerek imzaladığı anlaşma uyarınca, esir takasının bir kısmı dün gerçekleşti. Filistinli esirlerin Gazze'ye ulaşmasının ardından büyük bir sevinç yaşandı.
Gilad Şalit'i hiçbir bedel ödemeden kurtarabileceğini zanneden İsrail'in Filistin'in taleplerine boyun eğerek imzaladığı anlaşma gereği esir takasının bir kısmı dün gerçekleşti.  Sabah saatlerinde İsrail askeri Gilad Şalit'in teslim edildiğine dair görüntülerin yayını ardından Refah sınır kapısında da sevinç yaşanmaya başladı. Bugüne değin yaptığı hiç bir anlaşmaya tam olarak sadık kalmayan İsrail'in yine son anda anlaşmayı iptal etmesi endişesi taşıyan aileler, yayımlanan listede isimleri yer alanların yakınlarına kesin olarak kavuşacaklarını görünce eğlenmeye başladı.  Hamas ve Filistin lehine sloganlar da atılan sevinç gösterilerinde kadınlar da zılgıt çekti, herkes tekbir getirdi.
 Aileleriyle buluştular
Serbest bırakılan, hapishane otobüsleriyle Refah sınır kapısına getirilen Filistinlilerin bir kısmı burada Gazze'deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Filistinliler daha sonra iki minibüsle aileleriyle ilk kez buluşacakları Refah sınır kapısındaki meydana götürüldü. Aileler de ilk kez yakınlarını burada gördü. Filistinlilerin minibüslerin camlarından zafer işaretleri yaptıkları ve tekbir getirdikleri gözlendi. İsrail Cezaevleri İdaresi, daha önce takas anlaşmasının ilk bölümü uyarınca serbest bırakılacak 477 tutuklunun Kızılhaç temsilcilerine teslim edildiğini duyurmuştu.
BM: Umarız barışa katkı sağlar
Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail ile Hamas arasında varılan takas anlaşmasının, kesintiye uğrayan İsrail-Filistin barış sürecine katkı sağlamasını umduğunu söyledi. Üç günlük İsviçre gezisinin sonunda Reuters'a açıklamada bulunan Ban, BM'nin İsrailli asker Gilad Şalit'in kabul edilemez tutukluluk halinin sonlandırılması ve insan hakları ihlal edilen Filistinli tutukluların serbest bırakılması için her zaman çağrıda bulunduğunu hatırlattı.  Yıllar süren görüşmelerin ardından tutuklu takasının bugün gerçekleşmesinin kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Ban, ''Bu tahliyelerin, sekteye uğrayan Ortadoğu barış sürecine geniş kapsamlı ve olumlu etkileri olacak'' diye konuştu.
Türkiye'ye 10 muhacir
İsrail ile Hamas arasında varılan tutuklu takası anlaşmasına göre, Filistin toprakları dışına sınır dışı edilecek Filistinli tutuklulardan 10'u Türkiye'ye gönderilecek. Kanal 2 televizyonuna göre, sınır dışı edilmesinde mutabık kalınan 40 Filistinli tutukludan 10'u Türkiye'ye, diğer 15 Filistinli Katar'a, 15'i de Suriye'ye gönderilecek.
İsrail içine sindiremiyor
İsrail Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, takas anlaşması uyarınca serbest kalan Filistinli esirlerin salıverilmesi sürecinin kısa süre önce başladığı duyuruldu. Bu arada Savunma ve Adalet bakanlıklarına gönderilen her af dosyasına Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in özel bir not iliştirdiği kaydedildi. Terör devleti İsrail'in cumhurbaşkanı tarafından terörist suçlamasına maruz kalan hazımsız, komik ve basit ifadelerin yer aldığı notta şunlar yazılı bulunuyor:
"Bu konudaki Hükümet kararından sonra göndermiş olduğunuz tavsiyeleri almış bulunuyorum. Bu kararı zorlukla ve içim kan ağlayarak kabul ettim. Terör kurbanlarının sesleri ve ailelerinin derin üzüntüsü hepimizin yüreklerini dağlıyor.
Şunu vurgulamak isterim ki bu meselede yetkimi kullanma kararım, bu canileri ve suçluları bağışladığım anlamına gelmez. Unutmuyorum ve affetmiyorum. İçimizdeki kayıp duygusu hiçbir zaman silinmeyecek, kurbanların yiğitliği unutulmayacak." İsrail'de özellikle intifada dönemlerindeki saldırılarda ve intihar eylemlerinde yakınlarını kaybetmiş 30 kadar aile, İsrail hükümetinin tutuklu takasına itiraz etmiş ve dün Yüksek Mahkeme itirazları ele almıştı.
Ancak Yüksek Mahkeme, ailelerinin öfkeli tepkilerine ve gerilimli bir ortamda saatlerce devam eden oturuma rağmen, gece yarısına doğru, beklendiği üzere Şalit takasına karışmayacağı kararını vermişti.
Hamas ve El Fetih yetkilileri birlikte karşıladı
Serbest bırakılan Filistinli esirlerden, Batı Şeria'ya bırakılanlar, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Ramallah'taki resmi konutu Mukata'da binlerce Filistinli ve yakınları tarafından sevinç gösterileriyle karşılandı.
Filistinli tutuklular ve yakınları, gözyaşları içinde birbirleriyle kucaklaştı; anneler babalar, çocuklar, yıllardır görmedikleri cezaevindeki sevdikleriyle hasret giderdi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da Filistinliler'in özgürlüğe kavuşmalarını kutlarken, "İsrail hükümeti ile aynı miktarda Filistinli tutuklunun serbest bırakılması için anlaştık" dedi.
Halihazırda İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli tutuklulara da seslenen Abbas, "Sizi unutmuyoruz... Her dakika sizin, hepinizin serbest bırakılmasını görmek için çabalayoruz. İnşallah, yakın zamanda sizleri de aramızda göreceğiz" diye konuştu.
İsrail'in serbest bırakmayı kabul etmediği El Fetih Tanzim lideri Mervan Barguti, 20 günden fazladır açlık grevinde bulunduğu için rahatsızlanıp hastaneye kaldırılan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet ve İbrahim Hamid'in de isimlerini sayan Abbas, Saadet'e acil şifalar dilerken, tüm bu Filistinli tutukluların da serbest bırakılacağı ümidinde olduğunu kaydetti.
Abbas, bu arada İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki müzakerelere de değindi ve müzakerelerin tekrar başlamasının, 1967 sınırlarına dayalı, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti esasına, Yahudi yerleşimlerinin tümüyle durdurulmasına ve tüm Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına bağlı olduğunun altını çizdi.
Gilad Şalit İsrail'de
İsrailli asker Gilad Şalit'in İsrail'de olduğu resmen doğrulandı. İsrail Ordu sözcülüğü, Şalit'in İsrail'de bulunduğunu doğrularken, Şalit'in Kerem Şalom'dan, Tel Nof'taki hava üssüne ulaştırılmak üzere bir kaç arabalık bir konvoyla, bir başka askeri üsteki helikoptere götürülmekte olduğu da bildirildi. Bu arada, Şalit'in İsrail'de olduğunun resmen duyurulması, Şalit ailesinin Mitzpe Hila'daki evi etrafında bekleyenlerce sevinç gösteriyle karşılandı.
Şalit'in Mısır televizyonuna demeci
Bu arada İsrail-Hamas tutuklu takası çerçevesinde serbest bırakılan İsrailli asker Gilad Şalit, anlaşmanın İsrail'le Filistin arasında barışa katkı sağlayacağını umduğunu söyledi. Şalit, Mısır televizyonuna verdiği demeçte, eve gideceği için "çok heyecanlı" olduğunu belirtti. Gilad Şalit, serbest kalacağından bir hafta kadar önce haberdar olduğunu bildirerek, daha uzun yıllar tutsak kalacağından korktuğunu da kaydetti. Ailesini ve arkadaşlarını özlediğini anlatan Şalit, "Artık özgürüm. Yapacak çok şeyim var" dedi. Şalit, halen İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinlilerin tamamının serbest kalmasının kendisini mutlu edeceğini de ifade etti. Haziran 2006'dan bu yana tutsak bulunan Şalit, sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.
9 kadın esir konusunda cevap bekleniyor
İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Şeyh Salih El-Aruri, Hamas Hareketi'nin Mısırlı aracı vasıtasıyla 27 kadın esirin dışında kalan dokuz Filistinli kadın esirin de serbest bırakılması için İsrail'e yeni bir liste verdiklerini söyledi.  Hamas Hareketi yönetiminde esirler dosyasından da sorumlu olan El-Aruri, Kahire'de Filistin Enformasyon Merkezi'ne verdiği röportajda, söz konusu dokuz kadın esirin serbest bırakılmamasının anlaşmanın ihlali anlamına geleceğini işgal yönetimine ilettiklerini bildirdi.  "Müzakereler sırasında işgal yönetimi zindanlarındaki kadın esirlerin listesini verdi.
Almanya'nın Şalit sevdası
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İsrailli asker Gilat Şalit'in serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Westerwelle, ailesinin Şalit'i 5 yıllık esaretten sonra kucaklayabileceği için mutlu olduğunu belirterek, Şalit'in kaderinin tüm İsrail'i derinden etkilediğini, kendilerinin de Şalit'in ve ailesinin sevincini paylaştığını ifade etti. Almanya'nın da Şalit'in serbest bırakılmasında rol oynadığı için mutlu olduğunu kaydeden Westerwelle, bu konuda yardımcı olmanın kendileri için doğal ve İsrail ile olan dostluklarının bir ifadesi olduğunu bildirdi.
m.gazete
 
 

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

09/01/2012 - 12:06 Irak'ta patlama: 2 ölü
09/01/2012 - 12:05 Yolcu otobüsü nehre yuvarlandı: 9 ölü
07/01/2012 - 11:36 Kilise saldırısında ölü sayısı 8'e çıktı
03/01/2012 - 11:27 Enflasyon 3 yılın zirvesinde
03/01/2012 - 11:24 Hakkari'yi kana bulayacaklardı
03/01/2012 - 11:20 Hatay üstünde İsrail Heronu
29/12/2011 - 12:50 Karadeniz'de petrol aramaya devam
29/12/2011 - 12:48 Hedef menzil 2500 km
28/12/2011 - 16:29 Hakkari'de bomba kuryesi yakalandı
28/12/2011 - 16:22 PKK'nın kilit ismi yakalandı
28/12/2011 - 15:55 Özel hastanelerde, 9 hastalık için tek kuruş yok
26/12/2011 - 10:31 ABD'den İsrail'e 235 milyon dolar ek yardım
26/12/2011 - 10:28 Şahin: Fransa'daki kararı lanetliyoruz
26/12/2011 - 10:21 İsrail, TSK ve MİT'in içine sızmayı başardı" 
26/12/2011 - 10:18 Dünya savaşa doğru sürükleniyor 
22/12/2011 - 11:19 Elçiliğin önüne Cezayir anıtı dikerim
21/12/2011 - 10:51 İlaç krizi devam ediyor
21/12/2011 - 10:49 A-8'den aşağı olmaz
21/12/2011 - 10:45 Dış borç stoku 136.6 milyar dolar
21/12/2011 - 10:39 Fransa ağır bedel öder
20/12/2011 - 13:36 "Soykırım" yasası parlamento gündeminde
20/12/2011 - 13:33 "Sakallı diye servis yapılmadı..." 
17/12/2011 - 10:13 "Başörtüsü Anayasal güvence altına alınmalı" 
17/12/2011 - 10:11 Türkiye’den Fransa’ya son uyarı!.... 
16/12/2011 - 11:22 Evliya Çelebi'nin 'Kayıp Haritası' bulundu 
16/12/2011 - 11:16 Ahmet Davutoğlu da tasarıya tepkili
15/12/2011 - 10:11 Davutoğlu'ndan Fransa'ya sert tepki
14/12/2011 - 10:24 Abdullah Gül'den terör rejimi İsrail'le ilişkilere şart
14/12/2011 - 09:52 4 petrol devi Akdeniz'e petrol için geliyor 
14/12/2011 - 09:48 Çin: İran’a saldırı olursa, doğrudan savaşa gireriz    
13/12/2011 - 09:41 AYASOFYA, SULTAN AHMET VE HÜSEYİN ÇADIRI
13/12/2011 - 09:36 Sarkozy: Yeni Avrupa'da Türkiye'nin yeri yok 
13/12/2011 - 09:33 Bahreynli öğretmenler için kampanya 
13/12/2011 - 09:28 Avrupa’da Görkemli Aşura Konferansı
12/12/2011 - 10:44 Rus Zavtra Gazetesi Türkiye'nin Suriye rolünü açıkladı
02/12/2011 - 12:18 Yeni bir ekonomik kriz uyarısı!.. 
02/12/2011 - 12:15 Sultan Ahmet’de Muharrem Kardeşlik Sergisi
29/11/2011 - 10:17 Tokat'ta Aşura Resimleri Sergisine Davet
25/11/2011 - 11:27 "Dersim'i anlamak için bu belgeyi okuyun" 
18/11/2011 - 11:06 Dünyaca ünlü uzmandan İran uyarısı
18/11/2011 - 09:46 Topbaş 60 bin binayı böyle  yıkacak?
16/11/2011 - 09:47 İran, UAEK ile işbirliğini gözden geçiriyor.... 
16/11/2011 - 09:44 ABD'den Wall Stret eylemcilerine baskın... 
16/11/2011 - 09:43 İsrail: En Kısa Zamanda Gazze'ye Saldıracağız!
15/11/2011 - 13:21 Korkunç İddia! 893 Türk öldü 
15/11/2011 - 13:19 ABD'nin kafa karıştıran "Predator" açıklaması 
15/11/2011 - 13:17 Cepheye itiliyoruz !... 
14/11/2011 - 13:48 TBMM ilk kez bir padişahı anacak!
14/11/2011 - 13:29 PKK'ya ağır gece baskını 
14/11/2011 - 12:33 400 Milyar dolarlık dev proje 
14/11/2011 - 12:24 Gadir-i Hum Bayramına Davet    
12/11/2011 - 13:56 Tebliğ Ayeti ve Gadir-i Hum Olayı
12/11/2011 - 13:13 Soğuk hava geliyor !  
09/11/2011 - 15:01 Sağlıkta reform:Doktora gitmek zorlaştı 
09/11/2011 - 14:59 F-16’lar milli oluyor 
09/11/2011 - 13:39 Ehlibeyt Alimlerinden Van’a Ziyaret 
04/11/2011 - 13:10 İstanbul 400 milyar dolara dönüşecek
04/11/2011 - 12:00 Vergi ve harçlara zam geliyor 
04/11/2011 - 11:57 Kazan Vadisi'nde 9 ceset daha 
03/11/2011 - 12:53 Bedelli askerliğin şartları belli oldu
03/11/2011 - 12:20 Ağır darbe alan PKK'da kavga var
02/11/2011 - 13:39 New York'ta "Üçlü Kıbrıs Zirvesi" tamamlandı 
01/11/2011 - 12:14 44 ton esrar ele geçirildi
01/11/2011 - 11:50 ABD Radar üssü Şırnak’a konuşlandırıldı 
01/11/2011 - 11:47 Cemil Çiçek anayasa takvimini açıkladı 
01/11/2011 - 11:41 ABD'den UNESCO'ya jet tepki !... 
31/10/2011 - 13:33 İsrail, Gazze'yi vurdu
31/10/2011 - 12:04 Japonların deprem sırrı
28/10/2011 - 14:15  Bir Damla Göz Yaşı İnsanı Cennete Götürebilir.
28/10/2011 - 13:28 İsrail'den Erdoğan'ı kızdıracak deprem yorumu! 
27/10/2011 - 13:55 İmam Muhammed Taki'nin (a.s) Şehadeti
27/10/2011 - 12:42 TBMM kapalı oturumda "Terör"ü konuştu 
27/10/2011 - 12:39 İnsanlık dersi verene bak!
27/10/2011 - 12:30 Hakkari Yüksekova'da şiddetli deprem!
26/10/2011 - 10:26 İran Konsolosluğu Van için kan verdi
26/10/2011 - 09:55 Ve... Tunus'da resmi seçim sonuçları açıklandı... 
26/10/2011 - 09:53 Yemen'de Fosfor bombası vahşeti... 
26/10/2011 - 09:51 CIA ,İncirlik Üssü'nden Irak’ı izleyecek! 
26/10/2011 - 09:50 ANKA test uçuşunu başarıyla geçti 
26/10/2011 - 09:48 Türkiye Van için seferber oldu
26/10/2011 - 09:43 Felaketin bilançosu artıyor
26/10/2011 - 09:41 Deprem bölgesinde ŞOK İDDİA
25/10/2011 - 15:44 Üstat Kıraati Türkiye’de
21/10/2011 - 12:58 İran: Karayılan'ı kesinlikle yakalamadık
21/10/2011 - 12:56 Büyük temizlik
21/10/2011 - 12:32 Yakalanan PKK'lı her şeyi böyle itiraf etti!
21/10/2011 - 12:26 Türkiye ve İran'dan tarihi PKK anlaşması
20/10/2011 - 15:36 Türkiye’de bir İlk"Ehlibeyt Kütüphanesi"Hizmete Başladı
20/10/2011 - 13:31 Muş'ta Askere Mayınlı Tuzak!
20/10/2011 - 13:28 Saldırı Emrini O Verdi!
20/10/2011 - 12:53 İşte şehitlerin kimlikleri
20/10/2011 - 12:48 Şehitler memleketlerine uğurlanıyor
20/10/2011 - 11:05 Terör Zirvesinde kritik kararlar alındı
20/10/2011 - 10:57 Hain saldırının şok detayları
19/10/2011 - 10:05 Direnişin zaferi! 
19/10/2011 - 10:03 "Terör örgütü köşeye sıkıştı" 
19/10/2011 - 09:51 Çukurca'da saldırı: 24 şehit!
19/10/2011 - 09:43 Terör Adres Sormadı
18/10/2011 - 10:38 Küresel isyana Osmanlı önerisi! 
15/10/2011 - 10:58 Hakkari'de hain tuzak
 
Multimedia
Anket

Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

Seçenekler
Kötü
İyi
Çok iyi

Sonuçları Göster

 
 
 
 
Ehlibeyt Gençliği 1

Sevginin Saf Kaynağı
Ehlibeyt Gençliği 3

SONSUZA KADAR ALACAKLI OLMAK
Ehlibeyt Gençliği 2

Allah’a Yolculuk
Ehlibeyt Gençliği 4

İslâm Öncesi Dinlerde Mehdi İnancı
Ehlibeyt Gençliği 5

Gaybet'i Kübradan Sonra
Ehlibeyt Gençliği 6

Algılama ve Düşünme Üzerine
Ehlibeyt Gençliği 6

Ramazan İle Sonsuzlaşmak
Ehlibeyt Gençliği 7

İsrail'i Kim Şımarttı
Yazilan yazilar yazarin kendi sorumlulugundadir. Sitemiz bundan sorumlu tutulamaz
Konuk Yazarlar
Bir Ayet
"İşte bu (Kur'ân), bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Buna uyun
ve Allah'tan korkun ki size merhamet edilsin",


( En'am - 155)

Bir Hadis
İnsanlar dünya kullarıdır, din ise onların dillerine bir yalaktır. Dinin sayesinde geçimlerini sağladıkları müddetçe onun etrafını sararlar, ama zorluklarla imtihan edildiklerinde dindarlar azalır.Hz. Hüseyin (a.s)

Tarih & Saat
Ençok Okunanlar
Yazarlar
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler

Ehlibeytgencligi.com İnternet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm hakları Saklıdır © 2008 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.Net