Kull. Adı   Şifre :
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler
 
Cepheye itiliyoruz !... 
 
 
Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkiler tarafların açıklamalarıyla giderek daha da endişe verici bir hal alıyor


15/11/2011

Cepheye itiliyoruz !... 

Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkiler tarafların açıklamalarıyla giderek daha da endişe verici bir hal alıyor
Arap Birliği'nin Suriye'nin üyeliğini askıya almasıyla tırmanan gerginlik, iki ülke dışişleri bakanının açıklamalarıyla çığırından çıktı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim "Libya değiliz" diyerek meydan okurken, Davudoğlu Suriye'ye karşı ulusal ve bölgesel platformları harekete geçireceklerini söyledi. Davudoğlu muhaliflerin Türkiye'de temsilcilik açmalarına da yeşil ışık yaktı.

Velid Muallim
Türkiye bize komplo kurmak istiyorsa buna hazırız
Muallim, Türkiye ile ilişkilerin geleceğinin Ankara'nın tutumuna bağlı olduğunu söyledi. Muallim, "Türkiye ile yakınlaşmaların devamını istiyorlarsa buna hazırız. Bu süreci durdurmak istiyorlarsa buna da hazırız. Komplo kurmak istiyorlarsa, buna da hazırız" dedi.
Arap Birliği'nin üyeliğini askıya alması sonrası Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim düzenlediği basın toplantısında "Libya değiliz" diyerek meydan okudu. "Arap Birliği yetersiz kaldı" diyen Muallim, "Her şeye rağmen Suriye'nin Arap dünyasının kalesi olmaya devam edeceğini belirtti.
Suriye'nin Libya olmadığını belirten Muallim, "Gelişmeler Suriye halkını endişlendirecek düzeyde değildir. ABD ve Batı'nın ekonomik yaptırımları da Suriye'yi etkilemez" dedi.
Arap Birliği'nin Suriye'ye karşı aldığı kararın yasadışı olduğunu iddia eden Muallim, "Arap Birliği'nin Suriye'ye karşı aldığı karar tüzüğüne de aykırı. Suriye'nin üyeliğinin askıya alınması sonrasında Arap planını uygulamaya sıcak bakmıyoruz" şeklinde konuştu.
'İçinde bulunduğumuz koşullara saygı duyulmada'
"Üyeliğimiz askıya alınırken içinde bulunduğumuz koşullara saygı duyulmadı" sözleriyle tepki gösteren Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Arap Birliği'nin Suriye'nin Arap dünyasındaki öneminin farkında olmadığını savundu.
Muallim, "Suriye bu zor koşullarda birliğinin öneminin farkındadır. Suriye diyalog yoluyla pek çok reformu hayata geçirmeye çalışıyor. Reformlarımız devam edecek ve insanlarımızın refahı için çaba sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, başkent Şam'da geniş katılımlı bir konferans düzenleyeceklerini belirterek, herkesin bu konferansa katılması için çağrıda bulundu.
Suriye Türkiye'den özür diledi
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Arap Birliği'nin üyeliklerini askıya alması sonrasında Suriye'deki yabancı temsilciliklere yapılan saldırılardan dolayı özür dilediklerini söyledi. Muallim, "Bir dışişleri bakanı olarak, yabancı temsilcilere karşı yapılan saldırıları kabul edemeyeceğimi belirterek, özür diliyorum" dedi.

Ahmet Davutoğlu
Saldırılara karşı en kararlı tutumu alacağız
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki diplomatik temsilciliklere yapılan saldırılara ilişkin olarak, bu saldırılara karşı en kararlı tutumu alacaklarını ve Suriye halkının haklı mücadelesinin yanında yer almaya devam edeceklerini söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki diplomatik temsilciliklere yapılan saldırılara ilişkin olarak, bu saldırılara karşı en kararlı tutumu alacaklarını ve Suriye halkının haklı mücadelesinin yanında yer almaya devam edeceklerini söyledi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanlığının 2012 Yılı Bütçesi hakkında bilgi veren Davutoğlu, Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği, Lazkiye Fahri Konsolosluğu ve Halep Başkonsolokluklarına yapılan saldırılara ilişkin açıklamalarda da bulundu.
Davutoğlu, "Buradan, hem de meclisimizin çatısı altında, Suriye yönetimine bir kez daha sesleniyorum; başkonsolosluklarımıza büyükelçiliklerimize yapılan saldırı gerekli diplomatik tepkilerle cevabını görmüştür ama biz bu saldırılara karşı en kararlı tutumu alacağız ve Suriye halkının haklı mücadelesinin yanında yer almaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Arap Birliği'nin son aldığı kararların, birlikte istişare de ettikleri, doğru kararlar olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Çünkü artık bu mesajın Suriye yönetimine iletilmesi gerekiyor" dedi.
Fas'ta Arap Ligi ile Türk-Arap forumu toplantısında bu kararları ele alacaklarını kaydeden Davutoğlu, bundan sonra Suriye yönetiminin kendi halkına uyguladığı şiddeti sona erdirmesi ve reformları bir an önce hayata geçirmesi gerektiğini dile getirdi.
Davutoğlu, "Türkiye'nin bu konuda politikası net ve açıktır. Halkın haklı taleplerinin yanında yer alacağız ve Suriye yönetiminin bu baskısı karşısında da gerekli bölgesel ve uluslararası platformları harekete geçireceğiz" diye konuştu.
Muhalifler Türkiye'de temsilcilik açıyor
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esad yanlılarının Türk misyonlarına saldırılarının ardından, Suriye Ulusal Konseyi üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme 3 buçuk saat sürdü. Muhalifler görüşmeden memnun ayrılırken, Ankara'nın tam destek verdiği muhaliflerin yakın bir sürede Türkiye'de ofisler açması bekleniyor.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye muhalefetine mensup grupların oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi üyeleriyle bir araya gelen Davutoğlu, Suriye'nin geleceğinin yine Suriye halkı tarafından belirlenmesi yönündeki ilkesini tekrarladı.  Görüşmede Suriye muhalefeti Arap Birliği'nin aldığı kararla bu çerçevede yapılan görüşmeleri önemsediklerini ve bu tür görüşmelerde bulunmayı arzuladıklarını belirterek, Türkiye'de de temsilcilik açma yönündeki isteklerini yineledi.

Rusya: Suriye'nin üyeliğinin askıya alınması yanlış karar
Rusya, Arap Birliği'nin Suriye'nin üyeliğini askıya almasına karşı olduğunu açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Arap Birliği'nin Suriye'nin üyeliğini askıya almasının yanlış bir karar olduğunu söyledi. Lavrov, Batılı ülkelerin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı iktidardan uzaklaştırmak için Suriyeli muhalifleri kullandığını belirtti.
Lavrov: 'Muhaliflere Türkiye ve başka ülkelerden silah gidiyor'
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov; ülkesinin, Suriye'nin Arap Ligindeki üyeliğini dondurma kararını bir hata olarak gördüğünü belirterek daha önceden planlanmış kasıtlı bir eylem olarak nitelendirdi.
Gazetecilere yaptığı açıklamada Lavrov; bu kararı alanların, durumları daha şeffaf bir düzeye taşımada oldukça önemli bir fırsatı kaybettiklerini ifade ederek, Suriyelilerin kendi aralarında anlaşmalarını kesinlikle istemeyen tarafların bulunduğuna dikkat çekti.
Batı ülkelerinin Suriye'de istikrarı baltalama yönünde Suriyeli bir kısım muhalifleri provoke ettiğini söyleyen Lavrov; Arap Girişiminin ortaya koyulmasından kısa bir süre sonra Fransa Dışişleri Bakanının girişimin vefat ettiğini ilan etmesinden hayal kırıklığı yaşadığını dile getirdi. Aynı zamanda ABD idaresinin, silahlılara çirkef bir çağrıda bulunduğunu ve onları Suriye yönetiminin ilan ettiği genel aftan faydalanmamaya davet ettiğine işaret etti.
Lavrov; Suriye'deki yönetimi sıkıştırma ve hiç bir diyalog çağrısına uymamakla birlikte istikrarı sabote etme yönünde fanatik muhaliflere sürekli kışkırtmaların yapıldığını ve yapılmakta olduğunu açıkladı.
Rusya Dışişleri Bakanı; silahlı fanatiklerin Suriye yönetimini şiddete kışkırtma amacıyla barışçıl gösterileri eğik bir arsız bir yöntemle kullandıklarının altını çizdi.
Türkiye, Irak ve başka ülkelerden Suriye'nin içindeki fanatiklere silah temini ve kaçakçılığının devam ettiğine dikkat çeken Lavrov; bu gerçekleri inkar etme ve çürütmenin mümkün olmadığını vurguladı. Aynı zamanda bu gerçekleri pek kimsenin reddetmediğini, bundan çok az bir şekilde söz edildiğini ve itiraf edildiğini ekledi.
Lavrov; Suriye'de gelişen durumların Uluslararası Cinayet Mahkemesinin ele alması gerektiği düzeyde olmadığına inandığını ifade ederek, “Suriyeli muhtelif muhalefet güçlerine etkileri olan ortaklarımızın üstlerine düşen sorumluluğu duyarlılıkla üstlenmeleri ve bunu idrak etmelerini umut ediyoruz.. “şeklinde konuştu.
Rusya Dışişleri Bakanı; durumların özellikle bu yönde ilerlemesi gayretinde ülkesinin elinden gelen her çabayı sarf edeceğini belirtti.

Irak Hükümeti: Suriye ile ilgili karar çok tehlikeli
Irak Hükümeti, Suriye'nin Arap Birliği'ndeki üyeliğinin askıya alınmasının kabul edilemez ve çok tehlikeli olduğunu belirtti. Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü Ali Debbağ, yaptığı açıklamada, Arap Birliği'nin geçtiğimiz cumartesi günü aldığı ve Suriye'nin Birlik içindeki tüm faaliyet ve toplantılara katılmasını önleyen ve üyeliğini askıya alan kararın kabul edilemez ve çok tehlikeli bir durum olduğunu söyledi.
 
 

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

09/01/2012 - 12:06 Irak'ta patlama: 2 ölü
09/01/2012 - 12:05 Yolcu otobüsü nehre yuvarlandı: 9 ölü
07/01/2012 - 11:36 Kilise saldırısında ölü sayısı 8'e çıktı
03/01/2012 - 11:27 Enflasyon 3 yılın zirvesinde
03/01/2012 - 11:24 Hakkari'yi kana bulayacaklardı
03/01/2012 - 11:20 Hatay üstünde İsrail Heronu
29/12/2011 - 12:50 Karadeniz'de petrol aramaya devam
29/12/2011 - 12:48 Hedef menzil 2500 km
28/12/2011 - 16:29 Hakkari'de bomba kuryesi yakalandı
28/12/2011 - 16:22 PKK'nın kilit ismi yakalandı
28/12/2011 - 15:55 Özel hastanelerde, 9 hastalık için tek kuruş yok
26/12/2011 - 10:31 ABD'den İsrail'e 235 milyon dolar ek yardım
26/12/2011 - 10:28 Şahin: Fransa'daki kararı lanetliyoruz
26/12/2011 - 10:21 İsrail, TSK ve MİT'in içine sızmayı başardı" 
26/12/2011 - 10:18 Dünya savaşa doğru sürükleniyor 
22/12/2011 - 11:19 Elçiliğin önüne Cezayir anıtı dikerim
21/12/2011 - 10:51 İlaç krizi devam ediyor
21/12/2011 - 10:49 A-8'den aşağı olmaz
21/12/2011 - 10:45 Dış borç stoku 136.6 milyar dolar
21/12/2011 - 10:39 Fransa ağır bedel öder
20/12/2011 - 13:36 "Soykırım" yasası parlamento gündeminde
20/12/2011 - 13:33 "Sakallı diye servis yapılmadı..." 
17/12/2011 - 10:13 "Başörtüsü Anayasal güvence altına alınmalı" 
17/12/2011 - 10:11 Türkiye’den Fransa’ya son uyarı!.... 
16/12/2011 - 11:22 Evliya Çelebi'nin 'Kayıp Haritası' bulundu 
16/12/2011 - 11:16 Ahmet Davutoğlu da tasarıya tepkili
15/12/2011 - 10:11 Davutoğlu'ndan Fransa'ya sert tepki
14/12/2011 - 10:24 Abdullah Gül'den terör rejimi İsrail'le ilişkilere şart
14/12/2011 - 09:52 4 petrol devi Akdeniz'e petrol için geliyor 
14/12/2011 - 09:48 Çin: İran’a saldırı olursa, doğrudan savaşa gireriz    
13/12/2011 - 09:41 AYASOFYA, SULTAN AHMET VE HÜSEYİN ÇADIRI
13/12/2011 - 09:36 Sarkozy: Yeni Avrupa'da Türkiye'nin yeri yok 
13/12/2011 - 09:33 Bahreynli öğretmenler için kampanya 
13/12/2011 - 09:28 Avrupa’da Görkemli Aşura Konferansı
12/12/2011 - 10:44 Rus Zavtra Gazetesi Türkiye'nin Suriye rolünü açıkladı
02/12/2011 - 12:18 Yeni bir ekonomik kriz uyarısı!.. 
02/12/2011 - 12:15 Sultan Ahmet’de Muharrem Kardeşlik Sergisi
29/11/2011 - 10:17 Tokat'ta Aşura Resimleri Sergisine Davet
25/11/2011 - 11:27 "Dersim'i anlamak için bu belgeyi okuyun" 
18/11/2011 - 11:06 Dünyaca ünlü uzmandan İran uyarısı
18/11/2011 - 09:46 Topbaş 60 bin binayı böyle  yıkacak?
16/11/2011 - 09:47 İran, UAEK ile işbirliğini gözden geçiriyor.... 
16/11/2011 - 09:44 ABD'den Wall Stret eylemcilerine baskın... 
16/11/2011 - 09:43 İsrail: En Kısa Zamanda Gazze'ye Saldıracağız!
15/11/2011 - 13:21 Korkunç İddia! 893 Türk öldü 
15/11/2011 - 13:19 ABD'nin kafa karıştıran "Predator" açıklaması 
15/11/2011 - 13:17 Cepheye itiliyoruz !... 
14/11/2011 - 13:48 TBMM ilk kez bir padişahı anacak!
14/11/2011 - 13:29 PKK'ya ağır gece baskını 
14/11/2011 - 12:33 400 Milyar dolarlık dev proje 
14/11/2011 - 12:24 Gadir-i Hum Bayramına Davet    
12/11/2011 - 13:56 Tebliğ Ayeti ve Gadir-i Hum Olayı
12/11/2011 - 13:13 Soğuk hava geliyor !  
09/11/2011 - 15:01 Sağlıkta reform:Doktora gitmek zorlaştı 
09/11/2011 - 14:59 F-16’lar milli oluyor 
09/11/2011 - 13:39 Ehlibeyt Alimlerinden Van’a Ziyaret 
04/11/2011 - 13:10 İstanbul 400 milyar dolara dönüşecek
04/11/2011 - 12:00 Vergi ve harçlara zam geliyor 
04/11/2011 - 11:57 Kazan Vadisi'nde 9 ceset daha 
03/11/2011 - 12:53 Bedelli askerliğin şartları belli oldu
03/11/2011 - 12:20 Ağır darbe alan PKK'da kavga var
02/11/2011 - 13:39 New York'ta "Üçlü Kıbrıs Zirvesi" tamamlandı 
01/11/2011 - 12:14 44 ton esrar ele geçirildi
01/11/2011 - 11:50 ABD Radar üssü Şırnak’a konuşlandırıldı 
01/11/2011 - 11:47 Cemil Çiçek anayasa takvimini açıkladı 
01/11/2011 - 11:41 ABD'den UNESCO'ya jet tepki !... 
31/10/2011 - 13:33 İsrail, Gazze'yi vurdu
31/10/2011 - 12:04 Japonların deprem sırrı
28/10/2011 - 14:15  Bir Damla Göz Yaşı İnsanı Cennete Götürebilir.
28/10/2011 - 13:28 İsrail'den Erdoğan'ı kızdıracak deprem yorumu! 
27/10/2011 - 13:55 İmam Muhammed Taki'nin (a.s) Şehadeti
27/10/2011 - 12:42 TBMM kapalı oturumda "Terör"ü konuştu 
27/10/2011 - 12:39 İnsanlık dersi verene bak!
27/10/2011 - 12:30 Hakkari Yüksekova'da şiddetli deprem!
26/10/2011 - 10:26 İran Konsolosluğu Van için kan verdi
26/10/2011 - 09:55 Ve... Tunus'da resmi seçim sonuçları açıklandı... 
26/10/2011 - 09:53 Yemen'de Fosfor bombası vahşeti... 
26/10/2011 - 09:51 CIA ,İncirlik Üssü'nden Irak’ı izleyecek! 
26/10/2011 - 09:50 ANKA test uçuşunu başarıyla geçti 
26/10/2011 - 09:48 Türkiye Van için seferber oldu
26/10/2011 - 09:43 Felaketin bilançosu artıyor
26/10/2011 - 09:41 Deprem bölgesinde ŞOK İDDİA
25/10/2011 - 15:44 Üstat Kıraati Türkiye’de
21/10/2011 - 12:58 İran: Karayılan'ı kesinlikle yakalamadık
21/10/2011 - 12:56 Büyük temizlik
21/10/2011 - 12:32 Yakalanan PKK'lı her şeyi böyle itiraf etti!
21/10/2011 - 12:26 Türkiye ve İran'dan tarihi PKK anlaşması
20/10/2011 - 15:36 Türkiye’de bir İlk"Ehlibeyt Kütüphanesi"Hizmete Başladı
20/10/2011 - 13:31 Muş'ta Askere Mayınlı Tuzak!
20/10/2011 - 13:28 Saldırı Emrini O Verdi!
20/10/2011 - 12:53 İşte şehitlerin kimlikleri
20/10/2011 - 12:48 Şehitler memleketlerine uğurlanıyor
20/10/2011 - 11:05 Terör Zirvesinde kritik kararlar alındı
20/10/2011 - 10:57 Hain saldırının şok detayları
19/10/2011 - 10:05 Direnişin zaferi! 
19/10/2011 - 10:03 "Terör örgütü köşeye sıkıştı" 
19/10/2011 - 09:51 Çukurca'da saldırı: 24 şehit!
19/10/2011 - 09:43 Terör Adres Sormadı
18/10/2011 - 10:38 Küresel isyana Osmanlı önerisi! 
15/10/2011 - 10:58 Hakkari'de hain tuzak
 
Multimedia
Anket

Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

Seçenekler
Kötü
İyi
Çok iyi

Sonuçları Göster

 
 
 
 
Ehlibeyt Gençliği 1

Sevginin Saf Kaynağı
Ehlibeyt Gençliği 3

SONSUZA KADAR ALACAKLI OLMAK
Ehlibeyt Gençliği 2

Allah’a Yolculuk
Ehlibeyt Gençliği 4

İslâm Öncesi Dinlerde Mehdi İnancı
Ehlibeyt Gençliği 5

Gaybet'i Kübradan Sonra
Ehlibeyt Gençliği 6

Algılama ve Düşünme Üzerine
Ehlibeyt Gençliği 6

Ramazan İle Sonsuzlaşmak
Ehlibeyt Gençliği 7

İsrail'i Kim Şımarttı
Yazilan yazilar yazarin kendi sorumlulugundadir. Sitemiz bundan sorumlu tutulamaz
Konuk Yazarlar
Bir Ayet
O gençler, mağaraya sığındıkları zaman, demişlerdi ki: "Rabbimiz, katından bize bir rahmet ver ve işimizden bize doğruyu kolaylaştır (bizi başarılı kıl). (Kehf/10)

Biz sana onların haberlerini bir gerçek (olay) olarak aktarıyoruz. Gerçekten onlar Rablerine iman etmiş gençlerdi ve biz de onların hidayetlerini arttırmıştık. (Kehf/13)

Hani Musa genç yardımcısına demişti: "İki denizin birleştiği yere ulaşıncaya kadar gideceğim ya da uzun zamanlar geçireceğim." (Kehf/60)

(Varmaları gereken yere gelip) Geçtiklerinde (Musa) genç-yardımcısına dedi ki: "Yemeğimizi getir bize, andolsun, bu yaptığımız-yolculuktan gerçekten yorulduk." (Kehf/62)( Kehf - 10)

Bir Hadis
İmam Rıza (a.s)

“İman; farzları yerine getirmek, haramlardan sakınmak, kalple Allah’ı tanımak, dille ikrar etmek ve uzuvlarla da amel etmektir.”[4]

Tuhaf’ul-Ukul, s. 877.

Tarih & Saat
Ençok Okunanlar
Yazarlar
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler

Ehlibeytgencligi.com İnternet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm hakları Saklıdır © 2008 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.Net