Kull. Adı   Şifre :
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler
 
İran'da Şafakta 10 Gün kutlamaları başladı
 
 

03/02/2014

Bugün hicri şemsi takvime göre 12 Behmen 1392. İran İslam inkılabı tarihinde çok önemli bir başlangıcın, yani Şafakta 10 Gün'ün yıldönümü. 35 yıl önce bugün, yani 12 Behmen 1357 tarihinde, İran İslam inkılabının rehberi ve İslam Cumhuriyetinin kurucusu rahmetli İmam Humeyni, 15 yıllık sürgün hayatından sonra ülkeye dönmüş ve İranlı milyonlarca insan tarafından görkemli bir karşılanmıştı.

Siyasi Şuura sahip İran halkının İmam Humeyni'yi karşılaması eşsizdi. Öyle ki, İran tarihinde hiçbir şahsiyet İran halkı tarafından böylesi bir görkemlilikle karşılanmamıştı. Rahmetli İmam Humeyni, Tahran'da bulunan Mehrabad havalimanında halka hitaben yaptığı kısa konuşmasının ardından, İran İslam inkılabı şehitlerini yadetmek amacıyla havalimanından karayoluyla Beheşti Zehra mezarlığına gitmiş ve orada izdiham içinde yine görkemli halk kitlesine hitaben tarihi bir konuşma yapmıştır.

İmam Humeyni'nin İran'a girişinden 10 gün sonra ise yani 22 Behmen 1357 tarihinde İslam inkılabı zafere ulaşmıştır.

Bundan dolayı rahmetli İmam Humeyni'nin İran'a girişi ile İran İslam inkılabının zafere erdiği tarih arasındaki günler 'şafakta 10 Gün' olarak isimlendirilmiş ve her yıl 'Şafakta 10 Gün' münasebetiyle ülke genelinde ve yurt dışında çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Bugün Sabah da, İmam Humeyni'yi taşıyan uçağın Mehrabat havaalanında iniş yaptığı saatle birlikte, muhteşem bir tören düzenlendi, merasime, İmam Humeyni'nin aile fertleri, askeri ve mülki yetkililer, 11. Kabine bakanları ve devlet adımları katıldı, Rahmetli İmam Humeyni'nin torunlarından Hüccetül-İslam Hasan Humeyni, törende bir konuşma yaptı. Ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti Hava Kuvvetlerine ait bir helikopter havalanarak, İslam İnkılabı Kurucusuna taşıyan aracın Mehrebat havaalanından Beheşt-i Zehra'ya kadar kullandığı güzergaha çiçek yağdırdı.

Bugün, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hameney de, her yılda olduğu gibi bu yılda, Rahmetli İmam Humeyni'nin türbesini ziyaret ederek, mezarı başında Fatiha okuyarak, İnkılap Kurucusunu yad etti. Bugün öğle saatlerinden önce bakanlar, devlet adamları, askeri ve mülki yetkililer, İslam Şura Meclisi üyeleri ve çeşitli halk kesimlerin oluşan bir grup, İmam Humeyni'nin türbesini ziyaret ederek, Fatih'a okudular.

İslam İnkılabı zaferinin 35. Yıldönümü kutlamaları, başkent Tahran dahil, İran'ın birçok noktasında dün akşamdan itibaren başladı. İmam Humeyni'nin memleketi olan Humeyn şehrinde, şehir sakinleri, İmam'ın doğduğu eve akın ederek, burada pasta dağıtıp, İnkılabın yıldönümünü kutladılar. İran'ın diğer şehirlerinde de, meydan ve sokaklar İran İslam Cumhuriyeti bayrağıyla süslendi, halk, Şafak'ta on gün kutlamalarına başladı.

Devlet kurum ve kuruluşları da, yapımı tamamlanan kalkınma, üretim ve sanayi projelerinin açılışını yapmaya başlayarak, Şafak'ta On günü kutluyor. 570'den fazla yerel ve yabancı muhabir, İmam Humeyni Havaalanında düzenlenen merasimi yerinde takip ederek, ülke ve dünya yansıtmaya çalıştılar.

İmam Humeyni’yi rahmetle yad ederken, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’ye Yüce Allah’tan uzun ve sıhhatli ömürler temenni ederiz.

 

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

03/02/2014 - 17:14 İran'da Şafakta 10 Gün kutlamaları başladı
27/04/2009 - 16:21 Rabbimize karşı mazeretimiz var mı?
15/07/2008 - 17:03 Filistin
07/07/2008 - 15:20 ''Kadını karanlığa gömdük''
 
Multimedia
Anket

Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

Seçenekler
Kötü
İyi
Çok iyi

Sonuçları Göster

 
 
 
 
Ehlibeyt Gençliği 1

Sevginin Saf Kaynağı
Ehlibeyt Gençliği 3

SONSUZA KADAR ALACAKLI OLMAK
Ehlibeyt Gençliği 2

Allah’a Yolculuk
Ehlibeyt Gençliği 4

İslâm Öncesi Dinlerde Mehdi İnancı
Ehlibeyt Gençliği 5

Gaybet'i Kübradan Sonra
Ehlibeyt Gençliği 6

Algılama ve Düşünme Üzerine
Ehlibeyt Gençliği 6

Ramazan İle Sonsuzlaşmak
Ehlibeyt Gençliği 7

İsrail'i Kim Şımarttı
Yazilan yazilar yazarin kendi sorumlulugundadir. Sitemiz bundan sorumlu tutulamaz
Konuk Yazarlar
Bir Ayet
Ey Rabbim! Bana, babama, anama, mümin olarak evime girene ve bütün inanmış erkek ve kadınlara mağfiret buyur. Zalimlerin de sadece helakini artır."


( Nuh - 28)

Bir Hadis
İmam Rıza (as)

“Namaz, vaktin evvelinde kılınmalıdır. Cemaatle kılınan her rekat, ferdi kılınan iki bin rekata bedeldir. Fasığın arkasında namaz kılma ve velâyet ehlinden başkasına da iktida etme.”[23]

Tuhaf’ul-Ukul, s. 867.

Tarih & Saat
Ençok Okunanlar
Yazarlar
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Ziyaretçi Defteri Foto Galeri Linkler

Ehlibeytgencligi.com İnternet üzerinden yayın yapmaktadır. Tüm hakları Saklıdır © 2008 İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım & Yazılım :
Networkbil.Net